SAE, CAE ja teised sarnased kalad

SAE, CAE, flying fox, garra taeniata

SAE, CAE ja teised kalad

On olemas ka vetikasööjad kalad ja teod, kuid siinkohal tuleb arvestada, et kõik kalad ei sobi kokku ja sinu akvaariumi suurusega. Plecolisi ja ancistruseid tuntakse ka kui vetikasööjaid, kuid vanemaks saades ja suuremaks kasvades lähevad nad laisaks ning ei taha enam väga vetikat süüa. Lisaks sellele ei sobi nad oma suuruse tõttu enamus akvaariumitesse, sest paljud liigid kasvavad päris suureks ning kuni poole meetriseks.

Poodides on müügil ka teistsugused vetikasööjad kalad, kuid nad ei pruugi olla need mis teile väidetakse ja lisaks ei taha kõik neist süüa vetikat. Kuidas teha vahet sarnastel kaladel ja keda neist enda akvaariumisse lubada?

Hiina vetikaõgija (Chinese algae eater – CAE, lad. k. gyrinocheilus aymonieri) ja siiami vetikaõgija (siamese algae-eater – SAE, lad.k. crossocheilus oblongus/langei, crossocheilus siamensis) on sarnased ja on juhtumeid, kus CAE’d müüakse SAE nime all. SAE’d aetakse segi ka flying fox (epalzeorhynchos kalopterus) ja vale SAE ehk garra taeniata’ga (false siamensis, garra cambodgienis, Cambodian logsucker). Kõik neli kala on sarnased välimuselt, kuid iseloomult ja vajadustelt erinevad. Järgnevalt on välja toodud, kuidas antud kaladel vahet teha.

CAE – Chinese algae eater – Hiina vetikaõgija

Hiina vetikaõgija kala Hiina vetikaõgija

CAE’d ostetakse tavaliselt poest kas vale nime all või vale soovituse tõttu. Antud liiki teavad mõned kui vetikate sööjat, sest noorena on nad tublid vetikasööjana, kuid vanemaks saades hakkavad eelistama rohkem loomset toitu nagu kuivtoidud karnivooridele, külmutatud ussikesed ja ka teisi kalu. CAE muutub vanemaks saades akvaariumikaaslaste suhtes agressiivseks ning hakkab teiste kalade limast toituma, sest tegelikult eelistab loomset toitu. Ta on eriti agressiivne omasuguste ja sarnase värvusega kalade suhtes, aga see ei tähenda, et teised puutumata jääks. Lisaks sellele ei taha ta enam vetikat süüa. Seega vetikaprobleem tuleb tagasi. Jah, alguses on kõik normaalne (kui läheb hästi, tavaliselt ei lähe) ja vetikas saab söödud, kuid suuremaks kasvades lakkab vetikat söömast ja hakkab teisi kalu kiusama. Seda kala ei soovita mitte mingil juhul oma akvaariumisse tuua.  Et ei satuks vale kala otsa, siis võta aega kala jälgimiseks, vaatamiseks ja pildiga võrdlemiseks, et veenduda, kas antud kala on ikka see, kellena teda sulle esitletakse.

CAE’l on piklik keha kollakaskuldse värvusega, mida täiendavad tumedaservalised soomused. Ninast sabavarreni on tume küljejoon (vööt), mida ületavad võrdsete vahedega tagant tumedamad põikivöödid (laigud). Uimed on tavaliselt mustrita, kuid sabauimel võivad olla väikesed tumedad täpid. Suu meenutab iminappa.

SAE – Siamese algae-eater – siiami vetikaõgija

Siiami vetikaõgija SAE Siiami vetikaõgija SAE

Siiami vetikaõgija ehk SAE ei ole üldjuhul agressiivne teiste akvaariumiasukate vastu kui akvaarium on piisavalt suur. Kuna antud kala on kiire ujuja, siis aeglasematele ja tundlikumatele kaladele võib ta stressi tekitada. SAE ehk siiami vetikaõgija on see õige vetikasööja kala. SAE on pika kehaga. SAE’l on must katkematu küljejoon ninaotsast saba lõpuni ja uimed läbipaistvad. Flying fox’il on uimed värvilised, selle järgi kergesti SAE’st eristatav. Samuti ei ole SAE’l küljejoone kohal selgelt eristuvat peenikest heledamat triipu.

Flying fox – epalzeorhynchos kalopterus

Flyng fox

Flying fox on pika kehaga, lameda kõhupiirkonnaga. Seljaosa värvus on oliivist tumepruunini. Keha alumine osa on kollakasvalge. Suust kuni saba lõpuni jookseb pruunikas-must küljejoon. Pruunikas-musta joone peal on hele triip (kollakat värvi).  Uimed on tumedates toonides (värvilised, mitte läbipaistvad). Aja jooksul võivad muutuda agressiivseks ja territoriaalseks. Kuna on territoriaalne, siis ei tohiks olla üle ühe isendi. Sööb kõiki toite nii loomset kui ka taimset, elus ja kuivtoite.

Vale SAE ehk garra taeniata, garra cambodgienis, Cambodian logsucker

Vale SAE Garra taeniata

Antud kala aetakse sageli segi oma sarnase välimuse tõttu SAE ja flying fox’iga. Garra taeniata ei talu sarnase välimusega kalu ja on agressiivne nende vastu. Täiskasvanud isendid muutuvad sageli üksteise vastu agressiivseks, seega akvaariumis ei tohiks olla rohkem kui üks “vale SAE”. Samuti võivad terroriseerida suguluses olevaid liike ja teisi väikeseid põhjakalasid,  kui akvaarium ei ole piisavalt suur. Samas soovitatakse osta neid vähemalt 4, sest siis nad mängivad/kiusavad üksteist ja jätavad loodetavasti teised akvaariumiasukad puutumata. Alati on olemas ka erandeid. Seega pigem hoiduda sellest kalast. Kuna kasvavad kuni 15 cm pikkuseks ja minimaalne sobiv akvaarium on alates 250 liitrist, siis väikesesse akvaariumisse ei sobi ja veel vähem koos teiste põhjakaladega. Sööb nii taimset kui ka loomset toitu, kuid eelistab siiski elustoitu. Seega tuleks olla ettevaatlik selle kala ostmisega.  Vähesel määral sööb ka vetikat, aga see eeldab, et ei saa muud toitu.

NB! Eesti keeles ilmunud 2006. aasta “Akvaariumikalade piibel” Dick Mills ja Derek Lambert raamatus on antud kalad natuke omavahel sassi aetud (vaata lk 46 ja 142). Kellel on antud raamat kodus olemas, võib vaadata.

Lisa kommentaar

Sinu andmeid ei avalikustata.