Miks teha veevahetusi?

Miks teha veevahetusi?

Esmapilgul võib akvaariumi pidamine olla lihtne ja vähe aega nõudev. Üks oluline asi, mida peab akvaariumi juures kindlasti meeles pidama on veevahetused. Akvaariumi vee regulaarseks vahetamiseks on mitmeid põhjuseid. Peamine põhjus on kalade tervena hoidmine. Regulaarsed akvaariumi vee vahetused aitavad eemaldada veest saasteaineid, nagu nitraadid, ammoniaak, nitriidid ja fosfaadid. Veevahetusega eemaldatakse ka tahked jäätmed, nagu söömata toit, kalakaka. Seega veevahetus on tähtsal kohal tervete kalade pidamiseks ja puhta akvaariumi saamiseks.

Miks ikka peaks akvaariumis vett vahetama?

1. Puhas vesi on tervete kalade eelduseks

Veest mürkide/toksiinide eemaldamine on ainult kaladele hea, sest kui näiteks nitraatide tase läheb liiga kõrgeks akvaariumis, siis kalad võivad haigeks jääda. Üpris levinud on ka kalade haiguslik seisund dropsy, mis tuleb just ebapuhtast veest akvaariumis. Seega regulaarne iga nädalane veevahetus on kalade tervise seisukohalt vajalik. Puhas vesi soodustab kalade värvi erksamaks muutumist, kiiremat kasvu, haigustele vastupanuvõimet, suurendab kudemist ning annab pikema eluea.

2. Selgem vesi

Kui akvaariumis on selgem vesi, siis seda on ka ilusam vaadata. Kõik akvaariumid ei ole läbipaistva värvitu veega ning selleks on mitmeid põhjuseid.  Vesi akvaariumis võib olla nii pruun, kollane kui ka hägune. Kui akvaariumis on kände või puujuurikaid, siis see võibki vee värvida pruunikaks või kollakaks. Kollasel veel võib olla ka teistsugune põhjus – kalajäätmed ehk kalakaka on ladestunud põhjapinnase (kivide) vahele ning kui neid ei ole veevahetusel välja sifoonitud, siis mingi aja pärast muutubki akvaariumi vesi kollaseks. Kalajäätmed, söömata toit, lagunevad taimed ja kännud/juurikad võivad muuta vee värvi. Korrapäraste veevahetustega saab hoida akvaariumi vett ilusa ja selgena.

3. Toitainete üle parem kontroll ning vetika ennetamine

Veevahetusega saab kontrolli all hoida vetikat ning  eemaldada vetikale toiduks olevaid toitaineid. Vetikad tekivad sageli akvaariumis, kus on kalu ületoidetud, toitaineid on liiga palju või valgus põleb liiga pikalt. Seega esimene asi, mida vetikate ennetamiseks teha on regulaarsed veevahetused, et eemaldada liigsed toitaineid, mis tekivad vees.

4. Nitraatide ja fosfaatide eemaldamine

Lisaks nähtavatele jäätmetele tekib akvaariumis ka nähtamatuid aineid, nagu fosfaadid ja nitraadid. Ammoniaak, nitrit ja nitraat on kaladele kahjulikud lämmastikuühendid. Ehkki nitraat on vähem mürgine kui ammoniaak ja nitrit, siis nitraatide kõrge arv vees võib pidurdada kalade kasvu, häirida kalade paljunemist, nõrgendada nende immuunsussüsteemi ja tekitada stressi. Nitraadid ja fosfaadid soodustavad ka vetikate kasvu akvaariumis ning veevahetus on parim viis hoida antud ainete tase vees madalal.

Poest on soovituslik soetada nitraadi (NO3), nitriti (NO2), ammooniumi (NH4) ja fosfaadi (PO4) veetestid, et jälgida nende taset akvaariumivees. Müügil on ka ribatestid, kuid need ei ole nii täpsed. Veetestide, eriti JBL veetestide ostmisel tuleb kindlasti jälgida säilivuskuupäeva, sest varsti lõppeva säilivusega testid ei pruugi anda õiget tulemust.

Kui palju vett peaks korraga vahetama?

On palju erinevaid arvamusi, kui palju ja kui tihti peaks vett vahetama. Kui soovid, et su kalad oleksid terved, siis võiks vett vahetada 20-30% nädalas. 20-30% veevahetus nädalas peaks eemaldama  kõik võimalikud jääkained, eemaldamata suurema osa kasulikke baktereid. Ühtset reeglit veevahetuse kohta ei ole, sest kõik sõltub teguritest, nagu kalaliik, sööda kogus, kalade arv, akvaariumi suurus, millist toitu annate ja filtrist. Kui akvaarium on üleasustatud, siis on soovitatav umbes  30% vett vahetada. On loogiline, et väiksemad ning rohkem asustatud akvaariumid nõuavad sagedasemat veevahetust kui suuremad, hõredalt asustatud akvaariumid.

Mõned inimesed arvavad, et kui valada vett akvaariumisse juurde, on see sama, mis vee vahetamine. Kuid nii see ei ole. Vee lisamine ei eemalda jäätmeid, niiet ärge lükake veevahetust edasi lihtsalt sellepärast, et akvaariumisse vett juurde valasite.

Samuti veevahetus akvaariumis ei tähenda kogu vee välja võtmist ja selle uuega asendamist või kivide iganädalast läbipesu või keetmist. Just nii lüüakse akvaariumis olevate bakterite tasakaal paigast või sootuks hävitatakse. Veevahetus akvaariumis on vee ära võtmine, soovitatavalt koos põhja sifoonimisega,  ning sinna sarnase temperatuuriga seisnud vee tagasi panemine. Sifoonides saab eemaldada põhja ja kivide vahele kogunenud jäätmed. Et kõik oleks selge, siis sifoon on toru või voolik vedeliku, antud juhul vee, juhtimiseks kõrgemalt tasemelt madalamale ehk siis akvaariumist madalamale asetsevasse pange või anumasse.

Mida peaks meeles pidama veevahetusel?

On mõned asjad, mida peaks meeles pidama veevahetuse juures.

1. Jälgi, et vahetatava vee ja akvaariumis oleva vee temperatuur oleks võimalikult sarnane. Ka väiksed temperatuurimuutused soojavee akvaariumis võivad kergelt tekitada kaladele šokki ning nad ära tappa.

2. Alati laske veel ööpäev seista, et vees olev kloor saaks eemalduda. Kloor võib tappa su kalad. Teatavasti sisaldab nii mõnegi piirkonna kraanivesi kloori.

3. Vee ööpäevasel seismisel on ka teine põhjus. See on ikka selleks, et vesi on  üleküllastunud gaasidega (peamiselt lämmastik ja hapnik). Kui vesi panna suures koguses akvaariumisse otse kraanist, siis tulemuseks võib olla gaasiemboolia. Torustikus olev rõhk on teistsugune kui akvaariumis olev rõhk. Haiguslik seisund tekib siis, kui gaaside osarõhk vees muutub väga kiiresti ja kala organism ei suuda sellega kohaneda. Veres sisalduvad gaasid tungivad mullidena ümbritsevatesse kudedesse. Selle tagajärjel muutuvad kalad rahutuks ja ujuvad kiirete sööstudega mööda akvaariumit, võib lõppeda ka surmaga.

4. Ära vaheta vett ja puhasta filtrit samal päeval. Mõlemates on kasulike bakterite kolooniad ja sa ei taha ju bakterite kolooniaid kahjustades kogemata restarti akvaariumile teha.

Lisa kommentaar

Sinu andmeid ei avalikustata.