Levinumad teod akvaariumis

Akvaariumitigusid tuntakse tavaliselt kui vetikasööjaid. Lisaks sellele söövad nad ära üleliigsed toidujäägid, lagunevad taimeosad, vahel ka taimed. Järgnevalt on välja toodud Eestis levinumad teod ning miks ja kas nad on kasulikud.

Põistigu – physella acuta, bladder snail

Prügitigu Prügitigu akvaariumis

Põistigu tuntakse ka prügiteo nime all. Prügitigu on tegelikult kontrollimatult paljunev tigu, mitte üks kindel teoliik. Põistigu on pruuni värvi ja täpikestega. Enamasti on nad ümarad ning tagaots teravam. Kasvavad kuni 1,25 cm suuruseks. Nad söövad peamiselt vetikat, taime lagunenud osi (pruunid osad/taimekõdu), üleliigset kalatoitu ja muid jäätmeid akvaariumis.

Paljunevad metsikult ning neist on raske lahti saada. Nii kui ühte näete, siis tasuks ta akvaariumist eemaldada. Esimestel elukuudel võib olla koda läbipaistev. Need teod on hermafrodiidid ehk mõlemasoolised. See tähendab, et neil on olemas mõlema soo rakud, kuid siiski vajavad teist isendit, kes neid viljastaks. Päris üksinda nad sellega hakkama ei saa. Ühest pisikesest teost saab kiiresti kümneid kui mitte sadu. Seda ju ei taha. Peale nende plahvatuslikku paljunemist hakkab jäätmete hulk akvaariumis kasvama, mille tagajärjel tekib ammoniaak, nitrit ja nitraat. Teatavasti kaks esimest on kaladele kahjulikud. Nad paljunevad ja kasvavad seni kuni neil on süüa. Oma pisikese kasvu tõttu mahuvad nad läbi filtrikorpuse lõhedest ning hakkavad seal filtri tööd takistama. Kuna filtris on nende jaoks palju toitu, siis ka see on koht, kus nad saavad paljuneda.

Need teod saadakse tavaliselt akvaariumisse taimedega või dekoratsioonidega, mis on olnud eelnevalt kasutuses. Seega on oluline igat uut taime ja dekoratsiooni jooksva vee all loputada. Parem karta kui kahetseda. Need teod on üldjuhul nuhtluseks kõigile ning neist võiks pigem hoiduda.

Torntigu

Tornteod on oma nime saanud oma koonuselise koja järgi, mis meenutab torni. Antud teod on head põhjapinnase kobestajad, sest liiguvad pinnases ja aitavad seeläbi vabastada pinnasesse kinni jäänud gaasitaskuid/kogumeid. See on koht, kus hapnik on ära tarbitud ning veeringlus on halb või puudub. Lisaks sellele töötlevad toidu- ja muid jääke pinnases ning viivad selle taimejuurele lähemale, mis on kui väetis. Nii ei lähe midagi pinnases roiskuma ja mädanema. On kõigesööjad ehk omnivoorid. Armastavad liikuda pigem pimedas (öise eluviisiga). Tuld põlema pannes näete neid pinnasest väljas kuid varsti peidavad end jälle pinnasesse. Mõnes akvaariumis meeldib ronida filtrisse, mis takistab filtri korralikku töötamist.

Malaisia torntigu – Malaysian trumpet snails, melanoides tuberculata

Malaisia torntigu

Malaisia torntigu on koonusekujuline ja hallikat värvi. Tal on olemas mõlemad sood, kuid emased suudavad paljuneda neitsisigimisega. Sarnaselt põistigudega paljunevad nad meeletult ning seni kuni jagub toitu. Nad on äärmiselt vastupidavalt ning suudavad isegi paar kuud elada ilma toiduta. Kasvavad kuni  4cm pikkuseks.

Kui Malaisia torntigu ronib mööda klaasi, dekoratsioone ja taimi, siis see tähendab, et akvaariumi põhjapinnases ei ole kõik korras või on toitu vähe.

Melanoides granifera

torntigu melaniya granifera

Malaisia tornteo alternatiiviks võiks valida melanoides granifera, sest ei paljune nii kiiresti. Ka liikumiskiiruselt on aeglasem. Kasvab kuni 2,5 cm pikkuseks. Kui melanoides granifera ronib mööda klaasi, dekoratsioone või taimi, siis see ei pidavat olema ohumärk. On kõigesööja. Samuti elab põhjapinnases ning on hea kobestaja.

Melanoides maculata

Toentigu akvaariumi põhjas liikumas Neli melanoides macualata torntigu liival

Üks tornteo liike. Kasvab kuni 3 cm pikkuseks.

Sarvtigu – ramshorn snail

Sarvtigu taimel Erinevat värvi sarvteod akvaariumis

Sarvtigu on üks levinumaid tigusid akvaariumis. Neid on värvuselt erinevaid (sinine, roosa), aga levinum on punane/oranž ja pruunid. Kasvavad kuni 2,5 cm suuruseks. Nende eest hoolitsemine on lihtne ning sobib hästi ka algajatele. Sarvteod söövad meelsasti vetikat, surnud taimede osi, taimekõdu, üleliigset kalatoitu, puuvilju ja juurvilju ehk ühesõnaga kõike seda, mida kaladki. Söövad ka surnud kalu ja krevette. Üldjuhul niisama tervet taime sööma ei lähe. Kui on palju toitu, siis ka paljunevad kiiresti.

Satvteo munad akvaariumiklaasil

Sarvteo munad klaasil

Tegelikult võib selliseid munakogumeid leida peaaegu kõikidelt natuke kõvematelt ja tasasematelt pindadelt. Tavaliselt saadakse need teod koos taimedega. Taimel on tigu ise või siis tema munad. Seepärast tuleks taimed enne akvaariumisse panekut üle loputada ja näpuga kõik lehed ja ka varred üle katsuda, et mõni munakogum ei jääks kahe silma vahele, sest on suhteliselt halvasti märgatavad.

Õunatigu – ampullariidae, apple snail

Lillatriibuline ja heleda kehaga õunatigu akvaariumis Kõige tavalisem kollane õunatigu akvaariumis

Õunatigu leiab erinevate kodade ja jalgade värviga. Nad võivad olla sinised, lillad, kollased, valged, pruunikad, triibulised. Ta kasvab kuni 15cm suuruseks olenevalt liigist. Tuntumad õunateo liigid on pomacea bridgesii, pomacea canaliculata, marisa cornuarietis, pomacea paludosa, pomacea diffusa.

neli õunatigu 1  4 õunatigu 2

 

 

 

 

 

 

Õunatigu ei ole tavaliselt valiv toidu suhtes ja nad sööb peaaegu kõike, mis on akvaariumis (ka taimi). Eelistavad pehmet ja lihtsasti seeditavat toitu, nagu surnud taime osad, kalatoit, pehmemad taimed (pogostemon helferi on kindlasti üks nende lemmik), köögiviljad (kurgisisu) ja vetikas. Kõva ja vana vetikat ei taha. Õunatigu võib paari päevaga ära süüa su taimed, aga ei pruugi. Kõik oleneb isendist ja tema täpsest liigist. Väga suure nälja korral võivad süüa ka teisi tigusid ja haigeid/surnuid kalu, kuid see on haruldane. Nad siiski eelistavad taimset toitu. Kui akvaariumis ei ole piisavalt süüa, siis võivad minna toitu otsima ka veest ja akvaariumist välja. Seega on soovituslik akvaariumikaan, et nad jalutama ei läheks.

Õunatigu teeb kookonit akvaariumi klaasile Õunateo kookon taimel

Õunateod paljunevad ainult emas- ja isasteo olemasolul. Pärast paaritustantsu, mis kestab olenevalt liigist 1 tund kuni terve päev, läheb emane tigu veest välja, umbes 5 cm kõrgusele veepinnast, kookonit tegema. Kookonist tulevate tigude arv sõltub selle suurusest ja teo liigist. Kookon võib olla valgest värvist kuni kahvatu oranžini. Koorumine võtab aega 2-3 nädalat.

Killertigu – assassin snail, clea helena

Kolm killertigu akvaariumis

Killerteod kasvavad kuni 3,5 cm pikkuseks. Neil on koonusekujuline koda, mis on tumepruun ning mille peal on kollased triibud.

Helenaid ehk killertigusid tuntakse kui häid teiste tigude sööjaid. Näiteks saab nendega lahti prügitigudest ja sarvtigudest. Torntigusid ei armasta just süüa, aga vaesel ajal käib ka. Mitmekesi võivad süüa ka endast suuremaid isendeid. Peab arvestama, et kui neil on toitu, siis nad paljunevad ehk hiljem võivad olla probleemiks killerteod ise. Üldiselt on nad põhjas või harvem pinnases, kus ootavad kuni saak on neile piisavalt lähedal, et rünnata.

Clea helena’l on kaks sugu: nais-ja meessugu. Mõlemad näevad suuruselt ja kujult samasugused välja. Peale paaritumist muneb emane tigu mitu muna, mis on umbes 1-1,5 mm suurused. Koorumine võtab aega umbes 3-4 nädalat.

Neritina – nerite snail

Kaks neritina tigu akvaariumis Erinevad neritina teod

Kuna neritina liike on palju, siis käsitlen antud tigu üldisemalt. Nad on tuntud kui head vetikasööjad. On õrna närvisüsteemiga ning võivad kiiresti surra stressi tagajärjel. Kuna on õrnad, siis peale selili kukkumist surevad kiiresti, sest neil on probleeme enda tagasipööramisega. Nii kui näed mõnda neritinat selili akvaariumis, siis aita ta õrnalt õigetpidi, sest vastasel juhul võid kindel olla, et jääd temast ilma. Vahel võivad paari nädala jooksul peale keskkonnavahetust ära surra, sest uus keskkond ei sobi või stress, mis on tekkinud transpordi käigus, on olnud liiga suur.

Neritina munad

Neritinad ei paljune magevees, sest vajavad selleks riimvett. Kodustes tingimustes üliraske kui mitte võimatu paljundada. Neritinad teevad akvaariumisse klaasile, dekoratsioonidele, kändudele ja tehnikale valgeid täpikesi – need on tema munad. Nagu öeldud, siis ei pea kartma, et sealt tuleks järglasi. Munad võib eemaldada erinevatelt pindadelt, hiljem on see minu arvates hulga raskem.

NB! Kogu info on antud pigem üldisena ning enne uue elaniku sissetoomist on rangelt soovitatav uurida uue liigi kohta. Sarnaselt teistele akvaariumiasukatele ei taha teod järske parameetrite muutumist. Eelistavad koja säilimise pärast karedamat vett. Teod on tundlikud vasele ja ravimitele. Ühelegi teole ei meeldi neid kiusavad kalad. Seega arvesta sellega.

Lisa kommentaar

Sinu andmeid ei avalikustata.